Pomniki przyrody
Przepis art. 114 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody stanowi, że Regionalny dyrektor ochrony środowiska prowadzi rejestr form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2-4 i 6-9, położonych w całości lub w części na obszarze jego działania.
Przepis art. 114 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że organ, który ustanowił formę ochrony przyrody, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz 6-9, przesyła regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, w terminie 30 dni od dnia jej utworzenia lub ustanowienia, kopię aktu o utworzeniu lub ustanowieniu danej formy ochrony przyrody oraz informacje, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 1a, a także, w tym samym terminie, dokonuje wpisu tych informacji do centralnego rejestru form ochrony przyrody.
Informacje są gromadzone w formie wykazów i systematycznie uzupełniane o dane przesłane przez:
- Rady gmin w zakresie pomników przyrody, stanowisk dokumentacyjnych, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych i użytków ekologicznych;
- Sejmik województwa w zakresie parków krajobrazowych i obszarów ochronionego krajobrazu.
Dla zapewnienia kompletnej informacji o danej formie ochrony przyrody na terenie województwa mazowieckiego wskazanym jest potwierdzenie stanu aktualnego u organu w kompetencjach którego dana forma się znajduje.
Przepis art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody stanowi, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi centralny rejestr form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-9. Centralny rejestr form ochrony przyrody jest dostępny na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/
Wykaz aktów prawa miejscowego dot. pomników przyrody stanowionych przez Wojewodę Mazowieckiego
Wykaz aktów prawa miejscowego dot. pomników przyrody stanowionych przez organ gminy
Rejestry pomników przyrody stanowionych przez Wojewodę Mazowieckiego wg. powiatów: