Wymagane dokumenty potrzebne do rozpatrzenia sprawy |
- Wniosek
- Załączniki obowiązkowe (obligatoryjne):
- Kopia dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie np.: kopia wypisu z rejestru gruntów/uproszczonego wypisu z rejestru gruntów działki lub działek, na których wystąpiła szkoda, zawierający nr księgi wieczystej (może być załączony również odpis z księgi wieczystej), wystawiony nie później niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, bądź kopia wypisu z rejestru gruntów/uproszczonego wypisu z rejestru gruntów działki, wystawionego nie później niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do użytkowania (w szczególności akt notarialny, lub orzeczenie sądu) w przypadku nieruchomości dla których nie została założona księga wieczysta.
- Kopia dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub oświadczenia właściciela -– jeśli ma zastosowanie. W przypadku braku wskazania w zawartej umowie praw do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez bobry, zasadnym byłoby, aby Wnioskujący oświadczył, że ma zgodę właściciela do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez bobry.
- Oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie - jeśli ma zastosowanie.
- Oświadczenie poszkodowanego, że powstała szkoda skutkuje zmniejszeniem przychodów z działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - jeżeli poszkodowanym jest rolnik.
- Kopia pozwolenia wodnoprawnego wydanego na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, pozwolenia na budowę wydanego albo zgłoszenia dokonanego na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - jeżeli były wymagane dla przedmiotu szkody.
- Oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zgłoszenia szkody - jeśli ma zastosowanie dla przedmiotu szkody.
- Informacja o numerze rachunku bankowego, na który ma być wypłacone odszkodowanie, lub wskazanie innego sposobu wypłaty odszkodowania.
- Umocowanie od współmałżonka w przypadku gdy szkoda dotyczy mienia osób pozostających w związku małżeńskim nieposiadających rozdzielności majątkowej.
- Umocowanie od ewentualnych współwłaścicieli do reprezentowania ich w sprawie dochodzenia odszkodowania wyrządzonego przez zwierzęta objęte ochroną, w przypadku występowania szkody na działce będącej współwłasnością.
- Pisemne pełnomocnictwo – w przypadku, gdy poszkodowany ustanowił pełnomocnika.
- Załączniki nieobowiązkowe (fakultatywne):
- Kopia mapy ewidencyjnej, inny materiał graficzny lub szkic sytuacyjny z zaznaczonymi działkami, na których wystąpiła szkoda wraz z orientacyjnym oznaczeniem miejsca szkody
- Oświadczenie poszkodowanego o aktualności załączonych danych i dokumentów.
- Inne np.: dokumentacja fotograficzna obrazująca wyrządzoną szkodę.
|
Miejsce złożenia dokumentów |
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie ul. Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa dla terenu powiatów: -grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego, wyszkowskiego, żyrardowskiego oraz miasta na prawach powiatu Warszawa.
Wydział Spraw Terenowych w Ciechanowie ul. 17 Stycznia 7 (pokój 426), 06-400 Ciechanów dla terenu powiatów: - ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego.
Wydział Spraw Terenowych w Ciechanowie Oddział w Płocku ul. Kolegialna 15 (pokój 22 i 23), 09-402 Płock dla terenu powiatów: - płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego sochaczewskiego, żuromińskiego oraz miasta na prawach powiatu Płock.
Wydział Spraw Terenowych w Radomiu ul. 25 Czerwca 68, 26-600 Radom dla terenu powiatów: - radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego oraz miasta na prawach powiatu Radom.
Wydział Spraw Terenowych w Siedlcach ul. Kazimierzowska 9, 08-110 Siedlce dla terenu powiatów: - garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego oraz miasto Siedlce na prawach powiatu.
Wydział Spraw Terenowych w Siedlcach Oddział w Ostrołęce ul. Berka Joselewicza 1, 07-410 Ostrołęka dla terenu powiatów: - makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego oraz miasto Ostrołęka na prawach powiatu.
|